Kapucínka väčšia - Tropaeolum majus - Lichořeřišnice větší


Planéta : SLnko, živel - Oheň, typ Jang
Táto rastlinka môže byť trvalka lebo jednoročka, popínavá alebo prízemná, so žltými, oranžovými alebo aj červenými kvetmi, z ktorých vznikne plod - tobolka s tromi semenami. Pochádza z južnej Ameriky /Peru, Kolumbia/, kde bola domorodým obyvateĺstvom využívaná ako liečivá rastlina. K nám sa doviezla v 17tom storočí ako okrasná rastlina.

Používame z nej semená, kvety aj listy. Tobolky na sušenie zbierame až keď sú dozreté - hnedé /september, október/, alebo ešte mladé zelené ich môžeme nakladať do octu spolu s púčikmi, podobne ako kapari.

Kvety a listy môžeme zbierať celé leto, používajú sa na obložené chlebíčky, do šalátov, pomazánok, polievok, ochutených octov a olejov, môžeme ich sušiť, alebo pripraviť z nich tinktúru či sirup.

Droga obsahuje glykozid glukotropeolín, mastné kyseliny, biekoviny, glukózu, draslík a iné minerálne látky. Chuť je mierne korenistá, niekedy ostrejšia, pripomína žeruchu či redkvičku.

Táto rastlinka je silné prírodné antibiotikum, účinkuje proti baktériám ako sú Staphyloccokus, Streptokokus, Proteus, Salmonela, Escherichia coli a iné.
Bylina sa používa na liečbu chronických aj akútnych zápalov močových aj dýchacích ciest, rozdrvené semená vypudzujú hlísty, robia sa z nich obklady na boľavé miesta, pomleté sa používajú ako korenie a povzbudzujú trávenie, čerstvé listy a kvety dopĺňajú vitamíny pri ozdravných kúrach.
V minulosti bola zložkou aj v prípravkoch na rast vlasov a proti lupinám.

Vysievame na slnečné stanovište, ak predpestúvame v kvetináčoch, vyložíme ich von až po mrazoch. Sanžíme sa vyhľadať bezveterné stanovište, pre listy vysádzame do úrodnej pôdy, pre kvety a semená na suchšie a na živiny chudobnejšie miesto.

Ak nemáte čas spraviť si sami doma kapucínkovú tinktúru, môžete si tu objednať už hotovú, napríklad od firmy Nobilis Tilia či OHM.

50 ml ... 5,79 EUR

Poslať nový komentár

Smajlíci
:-)(giggle):-D(rofl);-):-P:-*(blush):-|:-(;-(:-OB-](clap)(y)(heart)(brokenheart)(hug)(flower)(sun)(cake)(beer)
Nepovinné. Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
Úsmev Chichocem sa Veľký úsmev Váľam sa od smiechu po podlahe Mrkám Vyplazený jazyk Bozkávam Hambím sa Mlčím Smútok Plačem Prekvapenie Pohoda Tlieskam Áno Srdce Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Torta Pivo
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
  • Textové smajlíky budú nahradené obrázkovými.
  • K textu môžete pridať obrázok.

Viac informácií o možnostiach formátovaniaAutorské práva vyhradené

Vzťahujú sa na vlastné články, hodvábne výrobky a výtvarné diela z iných materiálov.