Pomalé priberanie po počiatočnom dobrom priberaní

Pomalé priberanie po počiatočnom dobrom priberaní
Jack Newman, MD, FRCPC

Občas sa stáva, že deti, ktorým sa počas prvých pár mesiacov pri výlučnom dojčení veľmi dobre darí, prestanú po 2 – 4 mesiacoch priberať tak dobre ako dovtedy. Toto môže byť úplne normálny jav, keďže rastová krivka dojčených detí nevyzerá rovnako ako detí, kŕmených umelým mliekom. Niekedy sa môže zdať, že dojčené deti rastú príliš pomaly, avšak v skutočnosti deti kŕmené umelým mliekom rastú príliš rýchlo. Dojčenie je normálny, prirodzený a fyziologický spôsob kŕmenia dojčiat a batoliat. Používať ako model toho, čo je normálne, deti kŕmené umelým mliekom, je nelogické a vedie to k chybám v poradenstve matkám ohľadom kŕmenia a rastu.

V niektorých prípadoch môže pomalší prírastok hmotnosti dieťaťa spôsobovať choroba. Dokrmovanie umelým mliekom však chorobu nelieči a môže dieťa ukrátiť o blahodarné účinky výlučného dojčenia. Dá sa posúdiť, kedy dieťa získava mlieko a kedy nie. Ak nezískava mlieko správnym spôsobom, je nepravdepodobné, že by bolo dieťa choré, ale pravdepodobne matke poklesla tvorba mlieka. Najčastejšou príčinou neobvykle malého prírastku hmotnosti po prvých pár týždňoch alebo mesiacoch je, že sa matke znížila tvorba mlieka.

Prečo sa mohla tvorba mlieka znížiť?

1. Začali ste užívať antikoncepciu. Ak áno, prestaňte ich užívať. Okrem hormónov existujú aj iné spôsoby ako predchádzať tehotenstvu.

2. Ste tehotná.

3. Snažili ste sa natiahnuť intervaly medzi dojčeniami alebo „naučiť“ dieťa, aby spalo celú noc. Ak je to tak, dojčite dieťa, keď je hladné alebo si saje ruku.

4. Začali ste častejšie používať fľašu. Aj v prípade, že tvorba mlieka je dostatočná, časté používanie fľaše spôsobí, že dieťa sa začne nesprávne prisávať, práve v čase, keď očakáva rýchly tok, a to aj v prípade, že dieťaťu dávate fľašou iba materské mlieko. Keď mlieko tečie pomaly, dieťa sa môže od prsníka odťahovať, čím sa ešte viac skráti čas, strávený na prsníku a ešte viac sa zníži tvorba mlieka. Prečo nepoužiť pohárik?

5. Príležitostne môže znížiť tvorbu mlieka emocionálny „šok“.

6. Choroba, hlavne ak je spojená s horúčkou, môže niekedy spôsobiť zníženie tvorby mlieka. Takisto mastitída. Našťastie choroba matky zvyčajne neznižuje tvorbu mlieka.

7. Príliš pracujete. Nemusíte byť supermatkou. Neumárajte sa domácimi prácami. Spite, keď spí dieťa. Nechajte dieťa dojčiť sa, kým spíte.

8. Niektoré lieky môžu znížiť tvorbu mlieka - niektoré antihistaminiká (ako Bendryl), pseudefedrín (napr. Sudafed).

9. Pri kŕmení dojčíte len z jedného prsníka a myslíte si, že sa tak dieťa dostane k „zadnému mlieku“ bohatému na tuky. Zapamätajte si, že ak dieťa nepije, nedostáva sa mu žiadne mlieko a ak nezískava žiadne mlieko, nedostáva ani tučné mlieko. „Dokončite“ jednu stranu a ak chce dieťa viac, ponúknite mu druhú.

10. Možná je aj kombinácia viacerých uvedených príčin.

Niekedy tvorba mlieka poklesne, hlavne okolo 3. mesiaca z nejasných príčin. Je však pravdepodobné, že v ďalšom odseku nájdete riešenie.

Ďalší dôvod si vyžaduje podrobnejšie vysvetlenie. Ak je tok mlieka slabý, zvyknú deti v prvých pár týždňoch zaspávať na prsníku (toto spomalenie toku sa vyskytuje náhlejšie, ak dieťa nie je správne prisaté, pretože dieťa je pri získavaní mlieka závislé na matkinom spúšťacom reflexe). Dieťa bude sať, spať a sať, pričom nezíska veľa mlieka, ale z času na čas sa môže objaviť spúšťací reflex, a tak dieťa vypije viac. Ak sa mlieko tvorí výdatne, dieťa zvyčajne dobre priberá, aj keď na prsníku môže stráviť veľa času napriek tomu, že matka má dostatok mlieka. Mnohé deti vo veku okolo šiesteho až ôsmeho týždňa, niekedy mladšie, sa však začnú pri spomalení toku mlieka odťahovať od prsníka, často už pár minút po začatí dojčenia. Častejšie sa to vyskytuje u detí, ktoré hneď na začiatku dostali fľašu, môže to však vyskytnúť aj u dieťaťa, ktoré fľašu nedostávalo. Matka potom často preloží dieťa na druhý prsník, ale tam dieťa bude robiť to isté. Môže byť naďalej hladné, a môže odmietať prsník, pričom si bude radšej sať ruku. Nedostane ani tie dávky mlieka, ktoré by dostalo pri opakovanom spúšťacom reflexe, keby ostalo na prsníku. A tak dieťa pije menej, a aj tvorba mlieka sa znižuje a tok mlieka sa spomaľuje ešte skôr počas kŕmenia (pretože mlieka je menej). Nemusí to vždy prebiehať takto, mnohé deti môžu priberať, aj keď strávia na prsníku len krátku chvíľu. Môžu sa odťahovať a sať si ruku, pretože chcú viac sať, ale ak dobre priberajú, nie je sa čoho obávať.

Aby sa tomuto predišlo, je dôležité správne prisatie hneď od začiatku. Mnohým matkám však povedia, že prisatie je dobré, aj keď v skutočnosti nie je. Dobré prisatie môže pomôcť, niekedy aj v neskoršom období. Používanie techniky stláčania prsníka zabezpečí, že dieťa bude piť ďalej (pozri návod ako dosiahnuť, aby dieťa bolo schopné sať viac mlieka).

Niekedy môže podstatne zvýšiť tvorbu mlieka domperidon./Lne po odbornej konzultácií/ Nesmiete ho však používať, ak ste tehotná.

Ako sa dá zistiť, že dieťa na prsníku naozaj pije

Ak dieťa získava mlieko (ak má prsník v ústach a robí sacie pohyby, neznamená to ešte, že skutočne získava mlieko), mali by ste pri pozorovaní brady vidieť, ako urobí pauzu po tom, čo maximálne roztvorí ústa a predtým, ako zavrie ústa, takže jedno satie vyzerá takto: (široko otvorí ústa-->pauza-->zavrie ústa). Ak by ste si to radi sami vyskúšali, vložte si ukazovák alebo iný prst do úst a sajte, ako keby ste pili so slamkou. Pri nasávaní vám brada klesne a zostane dole, dokiaľ sajete. Keď prestanete sať, brada sa vráti do pôvodnej polohy. Táto pauza, viditeľná na brade dieťaťa pri dojčení, znamená, že má ústa plné mlieka. Čím je dlhšia pauza, tým viac sa dieťa napilo. Keď už raz viete o pauze, viete odlíšiť mnohé nezmysly o dojčení, ktoré sa hovoria dojčiacim matkám, ako napr. „Dojčite dieťa 20 minút na každej strane.“ Dieťa, ktoré neprerušovane týmto spôsobom (s pauzami) pije 20 minút, možno už druhú stranu nebude chcieť. Dieťa, ktoré dudluje (nepije), môže byť hladné aj po 20 hodinách na prsníku.

Materiál Pomalé priberanie po počiatočnom dobrom priberaní. Máj 2008
Autor a revízia: Jack Newman, MD, FRCPC 1995-2005

Preklad: Mamila, o.z., 2008

Tento materiál sa môže kopírovať a šíriť bez predchádzajúceho dovolenia s podmienkou, že nie je použitý v žiadnom kontexte, ktorý by porušoval Kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka.

Poslať nový komentár

Smajlíci
:-)(giggle):-D(rofl);-):-P:-*(blush):-|:-(;-(:-OB-](clap)(y)(heart)(brokenheart)(hug)(flower)(sun)(cake)(beer)
Nepovinné. Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
Úsmev Chichocem sa Veľký úsmev Váľam sa od smiechu po podlahe Mrkám Vyplazený jazyk Bozkávam Hambím sa Mlčím Smútok Plačem Prekvapenie Pohoda Tlieskam Áno Srdce Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Torta Pivo
  • Webové a e-mailové adresy sú aicky zmenené na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia aicky.
  • Textové smajlíky budú nahradené obrázkovými.
  • K textu môžete pridať obrázok.

Viac informácií o možnostiach formátovania



Autorské práva vyhradené

Vzťahujú sa na vlastné články, hodvábne výrobky a výtvarné diela z iných materiálov.