Púpalkový olej

Získava sa lisovaním semien z púpalky dvojročnej - Oenothera biennis L.
Je to rastlina pochádzajúca zo Severnej Ameriky, ktorú Indiáni užniekoľko storočí používajú na liečenie kožných chorôb, hojenie rán, pri chrípke a prechladnutí. K nám sa dostala v 17tom storočí. Jej krásne žlté kvietky sa otvárajú podvečer, a zostávajú tam niekedy po celú noc, kvôli čomiu sa jej dostalo ľudých názvov ako nočná svieca či nočná hviezda. Má čierne semiačka, ktoré obsahujú asi len 15 percent oleja, preto je púpalkový olej trochu drahší, ale zato veľmi účinný. Je bohatým zdrojom esenciálnych
mastných kyselín - omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a najmä má vysoký obsah kyseliny linolenovej a gama-linolenovej,ktorá tým že syntetuzuje “Dobré” prostanglandíny napomáha minimalizovať menštruačné problémy, zabraňujú zhlukovniu krvných doštičiek a tým zrážania krvi, tiež ovplyvňuje sekréciu hormónu prolaktínu, a tým aj bolestivé nalievanie pŕs pred menštruáciou .
Preto je vynikajúcim výživovým doplnkom pre ženy, ktoré majú problémy s predmenštruačným syndrómom alebo bolestivou či nepravidelnou menštruáciou. NIelen zmierňuje kŕče a citlivoať prsníkov, účinne znižuje aj hladinu cholesterolu v krvi, upravuje vysoký tlak, má pozitívny vplyv na zrážanlivosť krvi a zvyšovanie imunity.

Jej vnútorné používanie priaznivo vplýva aj na alergické ochorenia prejavujúce sa v dýchacom aj kožnom systéme. Olej natierame na suchú a poškodenú pleť, pomáha pri kožných chorobách ako akné, psoriáza, atopický ekzém, v značnej miere ovplyvňuje tráviaci proces a rýchlejšie spaľovanie kalórií, aktivizuje nevyužitý telesný tuk, je výborný pri detoxikačných a anticelulitídnych kúrach. V takomto prípade môžeme k púpalkovému rastlinnému oleju pridať éterické oleje napomáhajúce detoxikácií a lepšiemu prúdeniu lymfy napríklad borievkový, mandarínkový, grepfruitový, a kto nemá príliš citlivú pleť môže vyskúšať aj škoricovú kôru, ktorá najsilnejšie štiepi tuky .
Čistý olej užívame jednu lyžičku ráno a jednu večer, pri väčších problémoch aj tri krát denne.

Poslať nový komentár

Smajlíci
:-)(giggle):-D(rofl);-):-P:-*(blush):-|:-(;-(:-OB-](clap)(y)(heart)(brokenheart)(hug)(flower)(sun)(cake)(beer)
Nepovinné. Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
Úsmev Chichocem sa Veľký úsmev Váľam sa od smiechu po podlahe Mrkám Vyplazený jazyk Bozkávam Hambím sa Mlčím Smútok Plačem Prekvapenie Pohoda Tlieskam Áno Srdce Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Torta Pivo
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
  • Textové smajlíky budú nahradené obrázkovými.
  • K textu môžete pridať obrázok.

Viac informácií o možnostiach formátovaniaAutorské práva vyhradené

Vzťahujú sa na vlastné články, hodvábne výrobky a výtvarné diela z iných materiálov.