Zelený íľ - liečba hlinou /argiloterapia /

Málokto dnes pozná starodávnu metódu liečenia - liečbu hlinou. Možno ju poznáte z kúpeľov alebo relaxačných zariadení, napríklad známe Piešťanské bahno, bahno z mŕtveho mora, staré známe rašelinové zábaly /v dnešnej dobre dostať aj v špeciálnych jednrázových baleniach : http://www.utrochslnc.sk/content/raselinovy-zabal /

Každá z rôznych používaných zemín má iné vlastnosti, farbu, zloženie, rôzny obsah minerálov a stopových prvkov, ale všetky majú spoločné liečivé vlastnosti.
Poznáme bielu hlinku, červenú, zelenú, hnedú - u nás je momentálne najviac dostupný zeolit, alebo jemný či hrubší zelený francúzsky íľ, ktorý je aj testovaný na vnútorné použitie.
Na liečebné účely môžete použiť v prípade núdze aj vami vykopanú hlinu, ktorá ale musí byť z čistého neznečisteného prostredia a z hĺbky minimálne 130 cm. V takom prípade je dostatočene sterilná.

Zelený íľ - alebo iné druhy hliny, môžeme použiť samostatne, v spojení s liečivým odvarom, kašou z rastlín, v mastiach či olejoch, elixíroch, liečivých vínach a podobne.
Využívame pôsobenie hliny na rany, pomáha aj na zapálené a ťažko sa hojace poranenia, odkysľuje organizmus a rieši tráviace ťažkosti, prispieva k celkovej detoxikácií organizmu, má vynikajúce liečivé vlastnosti i na choroby kostí a kĺbov, gynekologické problémy a močové cesty a mnohé iné ľahšie ale aj ťažké ochorenia.
Ja používam väčšinou zelený íľ od Nobilis Tilia, ale dobré skúsenosti sú aj s hlinou.
Skladá sa z niekoľkých oxidov kovov a mnohých minerálov, ktoré sú dôležitými stopovými prvkami pre naše telo.
Zelený íľ má výnimočnú schopnosť absorbovať toxické látky, patogény a toxíny, odvádza ich následne z tela preč a podobne i eliminuje následky nadmerného žiarenia .

Použitie : najúčinnejšie : Večer rozmiešame pol čajovej lyžičky íľu /hliny/ vo vode, ráno premiešame, pridáme pár kvapiek citrónu a vypijeme.
Ak zabudneme večer zaliať, môžeme si spraviť aj ráno čerstvý nápoj, ale skúsme počkať aspoń 20 minút :)

Prečisťuje celý tráviaci trakt, špeciálne hrubé i tenké črevo, močový systém, pečeň i žlčové cesty, odkysľuje organizmus a dodáva mu potrebné minerály a stopové prvky.
/Možno niekto pozná aj tzv. Schindeleho minerály, to je podobný princíp/

Vonkajšie použitie :
Rany :

Ranu vymyjeme, najlepšie záparom z repíka, levandule, harmančeka či nechtíka. Nakoniec zasypeme jemnou hlinou. Môžeme nechať na vzduchu, v niektorých prípadoch prekryjeme gázou.

Kaša z bylín a zeolitu na rany : bylinky : skorocel, nechtík, kozonohu, lopúch, rebríček /myší chvost/, šalviu a podobne - nakrájame na kúsky alebo podrvíme na kašu, keď pustia trochu šťavy pridáme íľ a premiešame. Nanesieme na poranené miesto a necháme zaschnúť. Po čase
ranu vyumývame záparom z repíka, a môžeme naniesť znovu. Na koniec ranu posypeme už len jemnou vrstvou íľu a necháme zaschnúť na chrastu.
Efekt má aj kaša len z čistého íľu.

Obklady:
Bolesti chrbta, kĺbov a šliach, v rôznych častiach tela, cysty či myómy, zápaly, detoxikácia pečene, obličiek ... :

Hllinu zmiešame s prevarenou vychladnutou vodou, alebo záparom z bylín vlažnou vodou a dobre premiesime. Nanesieme na postihnuhnuté miesta a necháme pôsobiť. Pri dlhodobejšom pôsobení môžeme zabaliť potravinárskou fóliou a nechať až do rána. Hlina pôsobí, len keď je vlhká, preto tá potravinárska fólia.
Minimálna doba pôsobenia by mala byť kým hmota na tele nezaschne a nezačne sa odlupovať.
Pokožka môže byť po takomto obklade vysušená, preto ju vymastíme na záver liečivým olejom, či krémom, podľa druhu ochorenia. Na tele môžeme nechať pôsobiť íľ dlhšie v prípade, ak ho vlhčíme vlažnou vodou, či bylinkovým záparom.

Zábaly či obklady môžeme pripraviť aj s pomocou éterických olejov. V takomto prípade najskôr rozriedime príslušnú silicu v nosnom oleji - môže byť panenský slnečnicový, olivový, sezamový,
ale i už vylúhovaný napríklad ľubovníkový či nechtíkový. Keď sa po chvíli silica dobre rozpustí *, vmiešame do nej voňavý olej a postupujeme ako v prvom prípade, len väčšinou už netreba na
záver toľko mastiť pokožku.

*Éterické oleje sú rozpustné len v tukoch a alkohole, niekedy v soli, preto ich nevmiešavame nikdy priamo do vody alebo iných zmesí, kde by mohli poškodiť pokožku

Kúpele :
Tu využijeme aj terapiu vodou. Môžeme si pripraviť sedacie i celotelové :
Do vane nasypeme pár hrstí íľu, podľa potreby. Relaxujeme pol hodiny. Potom sa zabalíme do

teplej deky a minimálne hodinu relaxujeme. Pri niektorých chorobách sa kúpele opakujú viac

krát za sebou, prípadne dopĺňajú masážou.
Na záver natrieme miesto bylinkovou masťou alebo olejom.

UPOZORNENIE :

Pri kúre pite dostatočné množstvo vody, je naozaj nutný zvýšený pitný režim, aj kvôli prečisteniu krvi, lymfy a čreva, predchádza možnej zápche.
Nejedzte íľ spolu s veľkým množstvom tuku /oleja/, môže v individuálnych prípadoch nastať upchatie čreva, tiež sa treba poradiť pri pruhu v dutine brušnej.

Poslať nový komentár

Smajlíci
:-)(giggle):-D(rofl);-):-P:-*(blush):-|:-(;-(:-OB-](clap)(y)(heart)(brokenheart)(hug)(flower)(sun)(cake)(beer)
Nepovinné. Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
Úsmev Chichocem sa Veľký úsmev Váľam sa od smiechu po podlahe Mrkám Vyplazený jazyk Bozkávam Hambím sa Mlčím Smútok Plačem Prekvapenie Pohoda Tlieskam Áno Srdce Zlomené srdce Objímam Kvietok Slnko Torta Pivo
  • Webové a e-mailové adresy sú aicky zmenené na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Riadky a odstavce sa zalomia aicky.
  • Textové smajlíky budú nahradené obrázkovými.
  • K textu môžete pridať obrázok.

Viac informácií o možnostiach formátovania



Autorské práva vyhradené

Vzťahujú sa na vlastné články, hodvábne výrobky a výtvarné diela z iných materiálov.