Zelený íľ - liečba hlinou /argiloterapia /
Málokto dnes pozná starodávnu metódu liečenia - liečbu hlinou. Možno ju poznáte z kúpeľov alebo relaxačných zariadení, napríklad známe Piešťanské bahno, bahno z mŕtveho mora, staré známe rašelinové zábaly /v dnešnej dobre dostať aj v špeciálnych jednrázových baleniach : http://www.utrochslnc.sk/content/raselinovy-zabal /
Každá z rôznych používaných zemín má iné vlastnosti, farbu, zloženie, rôzny obsah minerálov a stopových prvkov, ale všetky majú spoločné liečivé vlastnosti.
Poznáme bielu hlinku, červenú, zelenú, hnedú - u nás je momentálne najviac dostupný zeolit, alebo jemný či hrubší zelený francúzsky íľ, ktorý je aj testovaný na vnútorné použitie.
Na liečebné účely môžete použiť v prípade núdze aj vami vykopanú hlinu, ktorá ale musí byť z čistého neznečisteného prostredia a z hĺbky minimálne 130 cm. V takom prípade je dostatočene sterilná.
Zelený íľ - alebo iné druhy hliny, môžeme použiť samostatne, v spojení s liečivým odvarom, kašou z rastlín, v mastiach či olejoch, elixíroch, liečivých vínach a podobne.
Využívame pôsobenie hliny na rany, pomáha aj na zapálené a ťažko sa hojace poranenia, odkysľuje organizmus a rieši tráviace ťažkosti, prispieva k celkovej detoxikácií organizmu, má vynikajúce liečivé vlastnosti i na choroby kostí a kĺbov, gynekologické problémy a močové cesty a mnohé iné ľahšie ale aj ťažké ochorenia.
Ja používam väčšinou zelený íľ od Nobilis Tilia, ale dobré skúsenosti sú aj s hlinou.
Skladá sa z niekoľkých oxidov kovov a mnohých minerálov, ktoré sú dôležitými stopovými prvkami pre naše telo.
Zelený íľ má výnimočnú schopnosť absorbovať toxické látky, patogény a toxíny, odvádza ich následne z tela preč a podobne i eliminuje následky nadmerného žiarenia .
Použitie : najúčinnejšie : Večer rozmiešame pol čajovej lyžičky íľu /hliny/ vo vode, ráno premiešame, pridáme pár kvapiek citrónu a vypijeme.
Ak zabudneme večer zaliať, môžeme si spraviť aj ráno čerstvý nápoj, ale skúsme počkať aspoń 20 minút :)
Prečisťuje celý tráviaci trakt, špeciálne hrubé i tenké črevo, močový systém, pečeň i žlčové cesty, odkysľuje organizmus a dodáva mu potrebné minerály a stopové prvky.
/Možno niekto pozná aj tzv. Schindeleho minerály, to je podobný princíp/
Vonkajšie použitie :
Rany :
Ranu vymyjeme, najlepšie záparom z repíka, levandule, harmančeka či nechtíka. Nakoniec zasypeme jemnou hlinou. Môžeme nechať na vzduchu, v niektorých prípadoch prekryjeme gázou.
Kaša z bylín a zeolitu na rany : bylinky : skorocel, nechtík, kozonohu, lopúch, rebríček /myší chvost/, šalviu a podobne - nakrájame na kúsky alebo podrvíme na kašu, keď pustia trochu šťavy pridáme íľ a premiešame. Nanesieme na poranené miesto a necháme zaschnúť. Po čase
ranu vyumývame záparom z repíka, a môžeme naniesť znovu. Na koniec ranu posypeme už len jemnou vrstvou íľu a necháme zaschnúť na chrastu.
Efekt má aj kaša len z čistého íľu.
Obklady:
Bolesti chrbta, kĺbov a šliach, v rôznych častiach tela, cysty či myómy, zápaly, detoxikácia pečene, obličiek ... :
Hllinu zmiešame s prevarenou vychladnutou vodou, alebo záparom z bylín vlažnou vodou a dobre premiesime. Nanesieme na postihnuhnuté miesta a necháme pôsobiť. Pri dlhodobejšom pôsobení môžeme zabaliť potravinárskou fóliou a nechať až do rána. Hlina pôsobí, len keď je vlhká, preto tá potravinárska fólia.
Minimálna doba pôsobenia by mala byť kým hmota na tele nezaschne a nezačne sa odlupovať.
Pokožka môže byť po takomto obklade vysušená, preto ju vymastíme na záver liečivým olejom, či krémom, podľa druhu ochorenia. Na tele môžeme nechať pôsobiť íľ dlhšie v prípade, ak ho vlhčíme vlažnou vodou, či bylinkovým záparom.
Zábaly či obklady môžeme pripraviť aj s pomocou éterických olejov. V takomto prípade najskôr rozriedime príslušnú silicu v nosnom oleji - môže byť panenský slnečnicový, olivový, sezamový,
ale i už vylúhovaný napríklad ľubovníkový či nechtíkový. Keď sa po chvíli silica dobre rozpustí *, vmiešame do nej voňavý olej a postupujeme ako v prvom prípade, len väčšinou už netreba na
záver toľko mastiť pokožku.
*Éterické oleje sú rozpustné len v tukoch a alkohole, niekedy v soli, preto ich nevmiešavame nikdy priamo do vody alebo iných zmesí, kde by mohli poškodiť pokožku
Kúpele :
Tu využijeme aj terapiu vodou. Môžeme si pripraviť sedacie i celotelové :
Do vane nasypeme pár hrstí íľu, podľa potreby. Relaxujeme pol hodiny. Potom sa zabalíme do
teplej deky a minimálne hodinu relaxujeme. Pri niektorých chorobách sa kúpele opakujú viac
krát za sebou, prípadne dopĺňajú masážou.
Na záver natrieme miesto bylinkovou masťou alebo olejom.
UPOZORNENIE :
Pri kúre pite dostatočné množstvo vody, je naozaj nutný zvýšený pitný režim, aj kvôli prečisteniu krvi, lymfy a čreva, predchádza možnej zápche.
Nejedzte íľ spolu s veľkým množstvom tuku /oleja/, môže v individuálnych prípadoch nastať upchatie čreva, tiež sa treba poradiť pri pruhu v dutine brušnej.
- prečítané 10985x
Poslať nový komentár